Aktualność

09
lipca 2019

6 lipca br. już po raz XXI Kaszubi spotkali się podczas Światowego Zjazdu Kaszubów. W tym roku świętowano w Chojnicach, gdzie rozpoczęła się tradycja obchodów.

 

Światowy Zjazd Kaszubów został zorganizowany po raz pierwszy w 1999 r. właśnie w Chojnicach. Od tego czasu co roku inne miasto regionu gościło swoich krewniaków. Święto gromadzi również mieszkańców innych części Polski zafascynowanych kulturą i tradycją Kaszub.

 

Tradycyjnie uczestnicy Zjazdu przyjeżdżają na miejsce spotkania specjalnie podstawionym przez pomorski oddział Przewozów Regionalnych Pociągiem Transskasubia. Na chojnickim dworcu podróżnych przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt oraz Burmistrz Miasta Chojnice, dr Arseniusz Finster. Prof. Edmund Wittbrodt przypomniał, że tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów odbywa się w roku obchodów 30-lecia pierwszych po II wojnie światowej wolnych wyborów do Senatu oraz częściowo wolnych do Sejmu. Podkreślił również rangę zmian administracyjnych w Polsce wprowadzonych w 1998 roku, które umożliwiły powrót Chojnic do województwa pomorskiego.

„Te zmiany spowodowały, że Kaszubi znaleźli się w jednym województwie. Pozwoliło nam to lepiej współpracować, efektywniej działać i prężniej się rozwijać” – mówił prof. Wittbrodt.

 

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św., po której kolorowy korowód uczestników przeszedł do Parku 100-lecia, gdzie rozpoczął się Jarmark Kaszubski, któremu towarzyszyły występy regionalnych zespołów. Podczas każdego Zjazdu rozgrywany jest Turniej Kaszubskiej Baśki. Kaszubi mieli okazję poznać tekst i wspólnie zaśpiewać piosenki o Chojnicach w języku kaszubskim. Chojnickie Centrum Kultury przygotowało wystawę o Franciszku Leonie Kręckim, Janie Trepczyku oraz historii Pomorza Zachodniego. Tego dnia goście mogli zwiedzać bezpłatnie Muzeum Historyczno-Etnograficznego i Muzeum Janusza Trzebiatowskiego, a na Starym Rynku zaprezentowano wystawę zdjęć autorstwa Aleksandra Knittera pt. "Zjazdy Kaszubów w obiektywie” prezentująca zdjęcia z poprzednich edycji.